7. 11. 2024
Přidejte si termín konference Rok Změny 2024 do kalendáře!
📅 Google Calendar Microsoft Outlook Office 365
Nebo se rovnou přidejte do LinkedIn události, kde budeme postupně přidávat více informací.
Ohlédnutí za Rokem Změny 2023
První konference v ČR věnována tématu Cost of Inaction v udržitelnosti.
Zahraniční i tuzemští experti a expertky představili data v kontextu českého byznysu, relevantní insights pro firmy i příklady dobré praxe udržitelného podnikání.
Video: Petra Rolfová
Jak jsme řešili udržitelnost?
Už před začátkem Roku Změny bylo jasné, že je naším cílem udělat udržitelnou konferenci. Proto jsme téma v předstihu konzultovali s Martinou Kafkovou z agentury M-Ocean, která se na pořádání udržitelných a odpovědných eventů specializuje.
Inspirujte se od Martiny pro organizaci své akce v podcastu Dobré zprávy.
Aspekty udržitelné konference
Rostlinný catering
Odpolední občerstvení u kávy, stejně jako večerní raut byly ryze veganské. Napomohli nám k tomu také partneři cateringu Biopekárna Zemanka a Wild&Coco.
Rostoucí jmenovky a visačky
Jedním z velmi častých a zároveň zbytečných odpadů na konferencích bývají visačky se jménem. Aby odpad vůbec nevznikl, lanyardy jsme si půjčili a zase poslali dál. Přidejte se do sdílené tabulky s materiály, které by se vám při organizaci eventu mohly hodit, nebo naopak sdílejte s dalšími organizátory, co můžete zapůjčit vy.
Na výrobu jmenovek jsem použili rostoucí papír. Ten lze zasadit do hlíny a počkat, až z něj vyklíčí květiny a bylinky.
Sklo a nádobí
Vymýtili jsme vše jednorázové. Káva se pila z hrnečků, voda ze sklenic, pochutiny jsme podávali v miskách a večeři formou rautu na porcelánových talířích. Partneři cateringu nám jídlo dovezli ve znovupoužitelných nádobách, které jsme po konci konference opět vrátili.
Doprava
I díky poloze prostoru Spojka Events jsme mohli účastníky a účastnice vybídnout, aby k dopravě na místo využili MHD, kolo či přišli pěšky. A mnozí to vyslyšeli.
Třídění včetně bioodpadu
Odpadu díky opatřením souvisejících s cateringem mnoho nevzniklo. Provozní odpad a prázdné láhve od nápojů jsme vytřídili po akci. Soustředili jsme se proto na sběr bioodpadu, o jehož následné zpracování v kompostárně se postarala Kokoza.
Tiskoviny
Na místě jsme minimalizovali objem tiskových materiálů. Byl v řádu jednotek kusů. Nikde tedy nebyly žádné plakáty, letáky nebo bannery. Program i vstupenky byly pouze v digitální podobě. Pro sdílení organizačních informací jsme využívali QR kódy a digi panely. Bylo možné narazit na jeden roll-up, který s námi již procestoval mnoho akcí.
Dárky
Rozhodli jsme se, že si účastníci a účastnice z konference odnesou informace, know-how, inspiraci, zážitky. Při odchodu tak nedostávali žádné tašky s letáky a reklamními předměty. Výjimkou byla pouze rostoucí jmenovka k zasazení. Pro řečníky a řečnice jsme připravili ve spolupráci s našimi partnery praktické dárky - knihu o Green Deal a eko- kosmetiku.
A co uhlíková stopa?
Tu jsme měřili s expertním týmem konzultační firmy EnviTrail. Na základě dat došli například k těmto závěrům:
-
Konference Rok Změny vytvořila celkovou uhlíkovou stopu ve výši 2379,36 kg CO₂.
-
Výsledná uhlíková stopa akce je výrazně nižší než má průměrná konference v Evropě, kde má průměrný návštěvník uhlíkovou stopu 571 kg CO₂. Nižší emise tohoto eventu byly ovlivněny jeho lokálním a jednodenním charakterem.
-
Nejvýznamnějším zdrojem emisí byla kategorie Doprava účastníků s uhlíkovou stopu dosahující 1836,54 kg CO₂. Tato kategorie se podílela na celkových emisích příslušné akce ze 77,2 %.
-
Více než 82 % účastníků využilo veřejnou dopravu, kolo či pěší variantu.
-
31 účastníků a účastnic se na akci dostavilo pěšky nebo na kole, což představuje více než 15 % všech zúčastněných, jejichž emise z dopravy jsou nulové.
-
Veganská strava má přibližně o 58 % nižší uhlíkovou stopu než běžná strava, lze přibližně odhadovat, že díky veganské stravě došlo k úspoře emisí kolem 264 kg CO₂.
-
Celková uhlíková stopa eventu je tak například nižší než uhlíková stopa jedince cestujícího letadlem z Prahy do Sydney. V případě tohoto teoretického jednosměrného přímého letu o vzdálenosti přibližně 16100 km by uhlíková stopa činila 3110 kg CO₂.
Úplný report k výpočtu uhlíkové stopy konference je k náhledu zde.
A co bioodpad?
Celkem se čistě rostlinného gastroodpadu (vše bylo veganské) sesbíralo 4,2 kg (cca 7 litru). Díky Kokoze poputuje do unikátního kompostéru Rocket v Holešovické tržnici. Kompostér Rocket dokáže zpracovat až 150 tun bioodpadu ročně a je umístěn přímo v areálu tržnice. V Kokoze věří, že komunitní kompostéry a domácí kompostéry jsou budoucností zpracování bioodpadu v místě jeho vzniku.
Výslednou uhlíkovou stopu jsme se rozhodli offsetovat ve spolupráci s Carboneg podporou rodinné farmy Statek Vodňanský, jejíž „passport“ k uhlíkovým kreditům jsme od Carbonegu dostali. Erich Vodňanský hospodaří regenerativním způsobem na zhruba 200 hektarech na Českolipsku. Neořou, podporují biologickou rozmanitost v krajině i postupně snižují používání minerálních hnojiv. Zdravá a úrodná půda totiž při správném zacházení zjednodušeně dokáže ukládat uhlík, kterého je v atmosféře příliš.
Na Roku Změny 2023 vystoupili
Zuzana Pokorná
KMPG
Jak se přátelíte s nefinančním reportingem?